Daňová kalkulačka OSVČ vypočte veškeré odvody osob samostatně výdělečně činných: daň z příjmů OSVČ, sociální pojištění OSVČ a zdravotní pojištění OSVČ.
Nezdanitelné části základu daně upravuje § 15 zákona o daních z příjmů. Jejich název napovídá, že se jedná o položky odčitatelné od základu daně. Uplatňují se jen jednou ročně, takže až při ročním zúčtování daní, které provádí zaměstnavatel pracovníkům, kteří u něj podepsali Prohlášení k dani, nebo při podání daňového přiznání.
Dary, které dnes spadají pod kolonku bezúplatných plnění, jsou nejčastěji finanční povahy. Odečíst je možné ale jen dary na zákonem stanovené účely, např. humanitární, zdravotnické, charitativní. Odčitatelné jsou i dary na podporu kultury, školství, ekologie nebo tělovýchovy.
Od základu daně můžete odečíst i dar v podobě služby, věci nebo nemovitosti, pokud je možné stanovit jeho hodnotu. Pokud ne, musíte postupovat podle zákona o oceňování majetku. Za dar manželů ze společného majetku si odečte položku jen jeden z nich, nebo oba poměrnou částí.
Fyzické osoby si od základu daně mohou dar odečíst, pokud jeho celková hodnota dosahuje minimálně 1000 Kč nebo je vyšší než 2 % základu daně. Maximálně je možné odečíst dar do výše 15 %. Nyní však platí už několik let (i pro příjmy za rok 2024) výjimka a je možné odečítat dary na stanovené účely do 30 % základu daně. (Byla zavedena nejdříve kvůli koronavirové epidemii a poté kvůli válce na Ukrajině.)
Poskytnutý dar musíte prokázat potvrzením, na kterém bude uvedeno kdo je příjemcem, kolik jste darovali, na jaký účel a kdy.
Daňový základ snížíte i za bezpříspěvkové dárcovství krve, plazmy, krevních destiček, kostní dřeně nebo rovnou orgánu. Za jeden bezplatný odběr krve nebo jejích složek si odečtete 3000 Kč. Darujete-li orgán, zvyšuje se odčitatelná položka na 20 000 Kč. Daňový základ může snížit i bezplatný odběr krvetvorných buněk (nárok neovlivní pouze proplacení cestovních výdajů spojených s odběrem), taktéž o 20 000 Kč.
Každý dar musíte opět prokázat potvrzením od příjemce, v případě daru krve, darování orgánu nebo darování krvetvorných buněk je nutné nárok prokázat potvrzením od transplantačního centra, registru dárců kostní dřeně nebo jiného poskytovatele zdravotních služeb. Proplacení cestovních výdajů spojených s odběrem se nepovažuje za platbu za odběr.
Odpočty za bezúplatná plnění poskytnutá za účelem podpory obranného úsilí Ukrajiny se odečítají najednou až následující rok v rámci zúčtování daní zaměstnavatelem nebo při podání daňového přiznání.
Standardně bývá možné odečíst jen dary pro subjekty v ČR, EU nebo Evropském hospodářském prostoru. Za rok 2024 je možné si od základu daně odečíst i dary poskytnuté státu Ukrajina, právnické osobě se sídlem na Ukrajině (např. neziskové organizaci) nebo fyzické osobě s bydlištěm na Ukrajině. Ale i v tomto případě musí tato osoba splňovat podmínky pro fyzické osoby, kterým je možné dar dát. Tedy musí jít o dar např. poživateli invalidního důchodu nebo nezletilému dítěti závislému na péči jiné osoby, na zdravotnické prostředky.
Odpočet od základu daně mohou nově využít i osoby z Ukrajiny, pokud mají aspoň 90 % zdanitelných příjmů ze zdrojů v ČR.
Právnické osoby si mohou odečíst dary, pokud jejich hodnota dosáhla aspoň 2000 Kč, ale nejvýše 30 % daňového základu. To platí pro dary za rok 2024. Stejně jako u fyzických osob je zde prodloužena výjimka. Po ukončení její platnosti se tento maximální podíl vrátí na původní úroveň 10 %.
Podobně se pro příjmy za rok 2024 u právnických osob prodloužila i výjimka, která umožňuje výdaje na pomoc Ukrajině uplatnit jako uznatelný výdaj (standardně dary nejsou uznatelným výdajem). V případě využití této možnost už ale stejný výdaj není možné odečíst od základu daně jako dar.
V daném případě je možné takové dary poskytnout právnickým či fyzickým osobám bez omezením, hlavní je účel. Jde o opatření, které má umožnit dát si do uznatelných výdajů náklady při bezplatném poskytnutí služby např. při převozu uprchlíků apod.
Platby směřované na finanční produkty, které stát podporuje jako prostředky pro spoření na stáří, je možné odečíst od základu daně do celkové souhrnné výše 48 tis. Kč za rok.
Kromě penzijního připojištění se státním příspěvkem či doplňkového penzijní spoření (III. pilíř) nebo životního pojištění (kromě čistě úrazového) se daňová podpora rozšířila také na tzv. dlouhodobý investiční produkt a pojištění dlouhodobé péče.
U stávajících produktů je podmíněna pravidlem 60 + 60 (pro nárok na daňovou podporu není možné je vypovědět dříve než 60 měsíců od založení a ne dříve než v 60 letech). U smluv uzavřených od platnosti změn se podmínka časového testu prodlužuje z 60 na 120 měsíců. Daňová podpora produktu spoření na stáří má být tedy nově podmíněna tím, že výplata peněžních prostředků, plnění z něj a odepsání majetku z dlouhodobého investičního produktu nastane ve prospěch poplatníka, který produkt sjednal, a to jen po 120 měsících od sjednání – ale při dosažení 60 let (u doplňkového penzijního spoření zároveň musí platit, že poplatník dosáhne věku o 5 let nižšího, než je důchodový věk), nebo při jeho invaliditě ve třetím stupni.
V případě porušení těchto pravidel bude nutné vybrané prostředky dodanit jako příjem.
Rozšířená daňová podpora se bude vztahovat i na příspěvky od zaměstnavatele. Limit pro osvobození příspěvků od zaměstnavatele zůstává ve výši 50 tis. Kč. I zaměstnavatelé však budou moci nově přispívat kromě „penzijka“ a životka tímto způsobem přispívat i na investice.
Dlouhodobý investiční produkt je souhrnný název pro finanční produkty, se kterými je možné spořit na stáří. Může jít například o akcie, dluhopisy, investice do podílového fondu, ale i spořicí účet či termínovaný vklad (finanční produkty, které poskytují banky, obchodníci s cennými papíry nebo například investiční společnosti.
Pojištění dlouhodobé péče je nový institut. Jde o pojištění, které pokryje riziko, že se vy nebo vaše blízká osoba stanete závislými na pomoci jiné osoby při zvládání základních životních potřeb kvůli (dlouhodobě) špatnému zdravotnímu stavu. Abyste si ho mohli odečíst od základu daně, musí vám pojistku poskytovat pojišťovna z ČR, EU nebo Evropského hospodářského prostoru. Daňová podpora se vztahuje na krytí rizika závislosti odpovídající stupni III nebo IV (dle zákona upravujícího sociální služby). Pojištění by mělo mít opakované měsíční plnění poskytované po celou dobu závislosti, nebo by mělo být plnění poskytované ve formě poskytnutí péče po celou dobu závislosti.
Od základu daně si můžete odečíst také zaplacené úroky z úvěru na bydlení (týká se úvěrů ze stavebního spoření a hypoték). Podstatné je, aby šly peníze na tzv. vlastní bytovou potřebu. V některých případech je možné i bytovou potřebu druhého z manželů, vašich dětí nebo vašich rodičů či prarodičů (obou z manželů). Pokud úvěr splácíte s druhým z manželů, uplatní si odpočet buď jeden z vás, nebo oba rovným dílem.
Splácíte-li úvěr za nákup pozemku, na kterém jste plánovali do čtyř let stavět, musíte do této doby výstavbu zahájit. Jinak nárok na odpočet zaniká a vy musíte již uplatněné částky dodanit. Nárok na odpočet prokazujete potvrzením od banky či stavební spořitelny.
Od roku 2021 platí, že maximální limit pro odpočet úroků pro bytovou potřebu obstaranou po 1. lednu 2021 je ve výši 150 000 Kč ročně. U bytové potřeby obstarané před 1. lednem 2021 platí limit v původní výši 300 000 Kč. V případě, že by se úvěr na bydlení navyšoval o další prostředky např. na rekonstrukci uskutečněnou od 1. ledna 2021 dál, uplatní se již nový limit.